Jak dbać o odzież skórzaną? Sprawdź kilka praktycznych wskazówek!

Skórzana odzież jest efektowna i wyjątkowo wytrzymała, dlatego nie brakuje osób, które chętnie inwestują w wyroby skórzane. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tego typu odzieży, dzięki której ubrania będą wyglądały estetycznie i efektownie przez długi czas. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym łatwo zadbasz o swoja skórzaną odzież.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli mamy zamiar kupować odzież skórzaną, zwracajmy uwagę na kilka aspektów mających wpływ na wytrzymałość materiału. Najbardziej wytrzymała jest skóra bydlęca, najmniej bawola. Zapytajmy sprzedawcy o to, czy wybrana przez nas skórzana kurtka lub ramoneska wymaga specjalnej pielęgnacji i jakich środków powinniśmy używać do tego celu.

Impregnacja

Bardzo ważnym elementem konserwacji skórzanej odzieży jest regularna impregnacja, która chroni materiał przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, solą drogową, promieniowaniem UV. Proces impregnacji należy kilkukrotnie powtórzyć w czasie sezonu, szczególnie po tym, gdy skórzana odzież była dłuższy czas narażona na szkodliwe czynniki. Środki do impregnacji mają różną formę – są to aerozole, spraye czy pasty.

Konserwacja

Po wstępnej impregnacji produktu, można zadbać o jego konserwację. Stosujemy środki konserwujące skórę, nakładając je na odzież w niewielkiej ilości, dobrze rozprowadzając produkt i polerując powierzchnię skórzanej odzieży czystą szmatką. Unikajmy past samopolerujących, które niekorzystnie wpływają na skórę, znacznie skracając jej żywotność.

W jaki sposób przechowywać skórzaną odzież?

Impregnacja i konserwacja to ważna kwestia, nie można jednak zapominać o odpowiednim przechowywaniu odzieży skórzanej po zakończonym sezonie. Skórę najlepiej jest przechowywać luzem, nie umieszczajmy jej w foliowych workach lub materiałowych pokrowcach, najlepiej rozwieszać ją na drewnianych wieszakach. W nieużywanych butach skórzanych warto umieścić gazety lub prawidła. Odzież wykonaną ze skóry zawsze należy przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, nie można jej również w żaden sposób przygniatać – po całym sezonie na dnie szafy pod innymi ubraniami, kurtka skórzana może się bowiem odkształcić!